Rekomendacje Czytelni Głównej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

czytelnia

Artykuły

Majowe Hity Czytelni Głównej

W grobowcu egipskiego skryby – odkrycie czeskiej ekspedycji archeologicznej

„Jak to jest być skrybą, czy dobrze?” – pytał Egipcjanina Otisa Panoramix w kultowym filmie „Asterix i Obeliks. Misja Kleopatra”. Artykuł zamykający majowy numer miesięcznika National Geographic rzuca nieco nowego światła na ten zawód, ponieważ opisuje odkrycie nowego grobowca w Egipcie w 2023 roku przez czeską ekspedycję naukową. Znalezisko sensacyjne i ważne dla egiptologii, ponieważ dostarcza nowych informacji o pochówkach w starożytnym Egipcie. Tym razem odkryto w Sakkarze nietknięty sarkofag faraońskiego skryby, który dożył jedynie 25 lat. Inskrypcje hieroglificzne oraz przedmioty grobowe (amulety, figurki, ceramika) dostarczyły nowej wiedzy o trybie życia i pracy urzędnika, a także schorzeniach, jakie wiązały się z tym zawodem. Wymienione są problemy, z jakimi borykali się egipscy sekretarze – artretyzm, ciężka osteoporoza, bóle pleców, nadgarstków i palców, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, kostnienie więzadeł kręgowych, ostrogi piętowe oraz entezopatia rzepki. Podkreślono, że te schorzenia były wynikiem siedzącego trybu życia oraz długotrwałej, monotonnej pracy w niewygodnej pozycji - czymś pomiędzy przysiadem, a przykucem. Tekst porusza kilka powiązanych ze sobą wątków archeologicznych i historycznych, koncentrując się głównie na odkryciach w Egipcie i dyskusjach wokół nich. Bogato ilustrowany artykuł dostarczy przyjemnego dreszczyku emocji każdemu, kto marzył kiedyś o fascynującej pracy archeologa.

 

W grobowcu egipskiego skryby / Renata Landgráfová // National Geographic. -2025, nr 5, s. 104-120

Czytaj więcej o: Majowe Hity Czytelni Głównej

Kwietniowe Hity Czytelni Głównej

W głowie się nie mieści

Wywiad lekarski

Dr Jowita Woźniak jest jedną z niewielu lekarek neurochirurgii, elitarnej i prestiżowej specjalizacji. Postanowiła zostać neurochirurgiem już, jako mała dziewczynka, bo w wieku 7 lat. I choć przyznaje, że praca wiele ją kosztuje, opowiadając o niej dużo się uśmiecha. Polecamy interesującą rozmowę z panią doktor o tym, dlaczego nie wolno lekceważyć silnego bólu głowy, po co wstać z kanapy i więcej się ruszać zwłaszcza na łonie natury oraz dlaczego na rower należy zawsze wkładać kask. Krótko mówiąc rozmowa o tym, co zrobić, aby do pani doktor nie trafić.

W głowie się nie mieści / Małgorzata Nawrocka-Wudarczyk // Twój Styl. - 2025, nr 4, s. 178-181

Czytaj więcej o: Kwietniowe Hity Czytelni Głównej

Marcowe Hity Czytelni Głównej

Zatańczmy mambo!

Kuba – to największa z karaibskich wysp. Zachwyca swoją niepowtarzalną atmosferą i cudownymi krajobrazami. Kolonialne budynki, kolorowe fasady, zabytkowe samochody, urokliwe plaże, dzika, nieokiełzana przyroda – to wszystko sprawia, że Kuba jest wyspą pełną uroku i magii. Wszechobecna muzyka i taniec – zmysłowe rytmy rumby, salsy czy mambo także są nieodłącznymi elementami tej kultury.

Polecamy zatem artykuł zamieszczony w najnowszym numerze Olivii, który przybliży nam ten piękny kraj i pozwoli choć przez chwilę poczuć jego niezwykłą atmosferę. A może zainspiruje kogoś do podróży na Kubę, by na żywo poczuć ten klimat?

 

Zatańczmy mambo! / Agnieszka Bartnikowska // Olivia. – 2025, nr 3, s.74-77.

Czytaj więcej o: Marcowe Hity Czytelni Głównej

Lutowe Hity Czytelni Głównej

Psychologia na co dzień

Teren prywatny czyli… czego o sobie nie wiemy

Nie każdy sekret jest nielojalnością. Twój partner, tak jak ty, ma prawo do intymności, własnych spraw, którymi może nie chcieć się dzielić z nikim. Jaka jest różnica pomiędzy prawem do intymności, a sekretem w związku?

Bardzo ciekawe rozważania, porządkujące wiedzę jak rozróżniać tajemnice, by wiedzieć, na co można się godzić, a na co nie. Należy też się zastanowić czy poznane tajemnice drugiej osoby, zwłaszcza w związku, nie zmieni całkowicie naszego życia i czy warto upierać się przy tym, że warto te sekrety poznawać? Bardzo interesujący artykuł poświęcony tej tematyce już na półkach naszej Czytelni Głównej. Polecamy serdecznie!

Teren prywatny czyli… czego o sobie nie wiemy  / Jagna Kaczanowska // Oliwia. - 2025, nr 2, s. 38-41

Czytaj więcej o: Lutowe Hity Czytelni Głównej

Styczniowe Hity Czytelni Głównej

Spotkanie z mistrzynią

Stanisława Celińska

Urodziła się w Warszawie w 1947 roku. Ojciec jej był pianistą, a mama skrzypaczką. Muzyka była jej pierwszą miłością, drugą aktorstwo. Skończyła PWST pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Niedługo potem otrzymała angaż do pracy w Teatrze Współczesnym. W filmie zadebiutowała u Andrzeja Wajdy w „Krajobrazie po bitwie”. Ogromną popularność przyniosła jej rola Agnieszki w serialu „Noce i dnie”. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Krzysztof Warlikowski zrobił z niej gwiazdę Nowego Teatru. W styczniowym wydaniu czasopisma „Pani” poznajemy aktorkę z zupełnie innej strony. W obszernym artykule odkrywamy niezwykle bogatą i złożoną osobność aktorki, jej wzloty i bolesne upadki. Dowiadujemy się również, co dla niej jest w życiu najważniejsze i co powoduje, że w końcu czuje się spełniona i potrzebna.

Dziś umiem żyć / Beata Nowicka // Pani. – 2025, nr 1, s. 50-55

Czytaj więcej o: Styczniowe Hity Czytelni Głównej

Grudniowe Hity Czytelni Głównej

Receptury na zdrowie

Lecznicze zimowe napary

Zapach korzennych przypraw kojarzy nam się z zimą, a przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia. Dodajemy je do pieczonego na wigilię piernika i do wielu rozgrzewających naparów, które lubimy popijać w zimne wieczory, otuleni ciepłym kocem lub kołderką. Nie tylko wspaniale smakują, ale również leczą objawy przeziębienia i dolegliwości trawienne, poprawiają nastrój i wzmacniają odporność. Wiele informacji o leczniczej mocy cynamonu, goździków i innych przypraw wraz z recepturami, w jaki sposób najlepiej przygotować napary oraz informację, co, z czym najlepiej połączyć znajdziecie państwo w grudniowym numerze czasopisma Zdrowie bez leków. Zachęcamy do tego serdecznie!

Lecznicze zimowe napary / Agnieszka Skowerska // Zdrowie bez leków. – 2024, nr 12, s. 24-25

Czytaj więcej o: Grudniowe Hity Czytelni Głównej